Beatles Turkish Fan
Beatles-Türkiye'ye hoş geldiniz.
Beatles Turkish Fan
Beatles-Türkiye'ye hoş geldiniz.
Beatles Turkish Fan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Beatles Turkish Fan

Beatles Türkiye forumları. George Harrison- John Lennon- Paul McCartney- Ringo Starr

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» PAUL TÜRKİYE'YE GELİYOR
Imagine ı kim yazdı? EmptyPtsi Ekim 14, 2013 7:47 pm tarafından MaideMcCartney

» Beatlesin son 3 yılı ::: Hiç konser yok :::
Imagine ı kim yazdı? EmptyPtsi Ekim 14, 2013 7:43 pm tarafından MaideMcCartney

» bütün beatles filmleri!
Imagine ı kim yazdı? EmptyPtsi Ekim 07, 2013 3:16 pm tarafından yagmurmacca

» The Beatles Cafe
Imagine ı kim yazdı? EmptySalı Ağus. 13, 2013 9:15 am tarafından McLennon

» Paul Mccartney'in Tr'ye gelmesi...
Imagine ı kim yazdı? EmptySalı Ağus. 13, 2013 9:06 am tarafından McLennon

» En sevdiğiniz Beatles şarkısı
Imagine ı kim yazdı? EmptyÇarş. Tem. 10, 2013 10:28 am tarafından beatlemania46

» Hangi Beatle sın?
Imagine ı kim yazdı? EmptySalı Tem. 09, 2013 12:24 pm tarafından beatlemania46

» ****Giriş :)****
Imagine ı kim yazdı? EmptyÇarş. Mart 06, 2013 8:36 pm tarafından efes46

» Bırakmak istediğiniz notlar... :)
Imagine ı kim yazdı? EmptyPtsi Mart 04, 2013 10:59 pm tarafından efes46

Forum
Ortaklar
bedava forum
Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 111 kişi C.tesi Ocak 27, 2024 3:55 am tarihinde online oldu.

Imagine ı kim yazdı?

5 posters
YazarMesaj
Beatlegirl
Admin
Admin
Beatlegirl

Imagine ı kim yazdı? Empty
MesajKonu: Imagine ı kim yazdı?   Imagine ı kim yazdı? EmptySalı Ağus. 25, 2009 3:36 pm

Imagine ı kim yazdı? Oxford2oxford english file pre-intermediate

Imagine, John Lennon’ın en ünlü şarkısı, geçenlerde “İngiltere’nin gelmiş geçmiş en sevilen şarkısı” seçildi. Imagine, Barış ve Daha İyi Bir Dünya dilemek hakkında idealist bir şarkıydı. ”Imaigine all the people living life in peace. (Hayal et tüm insanların yaşamlarını barış içinde yaşadıklarını)”. Şarkı 1971 de büyük bir hit olmuştu. 1980 de John Lennon New York da öldürülünce bir daha hit oldu. 11 eylül 2001 terör olaylarından sonra 3. Kez hit oldu.
Fakat bu şarkıyı gerçekten kim yazdı? Son zamanlara kadar bu sorunun cevabı daima John Lennon olmuştu. Fakat bu haftaki bir TV programında Lennon ‘ın eşi, Yoko Ono, şarkıyı yazarken aslında nasıl yardım ettiği hakkında ilk kez konuştu.
Ono’ nun söylediğine göre “Imagine” ın fikir ve ilham kaynağı John Lennon’ın şarkı yazarken okuduğu Ono ya ait olan bazı şiirler. Şiirler hep “Imagine” kelimesiyle başlıyor : “Imagine a raindrop (bir yağmurdamlası hayal et), “Imagine a goldfish (bir Japonbalığı hayal et)” . “Ben çocukken İkinci Dünya Savaşı sırasında erkek kardeşim ve ben çok açtık. Erkek kardeşim için lezzetli menüler hayal ettim ve gülmeye başladı. Birşeyi imkansız olarak düşünüyorsan, hayal edebilir ve olur duruma getirebilirsin.”
John Lennon ölümünden az bir zaman önce bir röportajında, Yoko Ono ‘nun “Imagine” şarkısında övünme hakkı olduğunu kabul etti. John Lennon : “Şarkının büyük bir bölümü (sözler ve fikir) , Yoko dan geliyor, Onun şiir defterinden. Şunu hayal et, Bunu hayal et…” . Lennon zamanında şarkıyla övünme hakkını Yoko’yla paylaşmadığı için kaba olduğunu söyledi.
Ono şarkının bir kısmının uçakla Atlantik Okyanusu üzerinden geçerken, geri kalan kısmın da İngiltere deki evlerinin yatak odasındaki piyano üzerinde yazıldığını söyledi. Ono ”Şarkı John un dünya hakkındaki hayallerini anlatıyor, Bu John’un gerçekten söylemek istediği bir şeydi.” . “Imagine” Dünya genelinde barış etkinlikleri düzenleyen herkesin sevdiği bir şarkı oldu.
Mart 2002 de John Lennon’ ın memleketi olan Liverpool’da bulunan bir havaalanı adını “John Lennon Airport” olarak değiştirdi. Havaalanının ana girişinin üstünde bir levhada Imagine den bir alıntı var. “Above us only sky (üstümüzde sadece gökyüzü var) 

çeviri bendenize ait bu yüzden bozukluklar olabilir Neutral
http://beatlesturkey.bosfforum.net
Beatlegirl
Admin
Admin
Beatlegirl

MesajKonu: Geri: Imagine ı kim yazdı?   Imagine ı kim yazdı? EmptyC.tesi Ağus. 29, 2009 10:12 pm

ilk duyduğumda şaşırmıştım Shocked
http://beatlesturkey.bosfforum.net
suburbanskies
Moderatör
Moderatör
suburbanskies

Horoz

MesajKonu: Geri: Imagine ı kim yazdı?   Imagine ı kim yazdı? EmptyC.tesi Ağus. 29, 2009 11:14 pm

Zaten albüm kapağında "imagine the clouds are drippin hede hödö" diye yoko vecizesi bulunur ki zaten. O yüzden bana hiç uçuk kaçık bi fikirmiş gibi gelmemekte.
http://www.lastfm.com.tr/user/SpikeDoe
beatlemania
Admin
Admin
beatlemania

Horoz

MesajKonu: Geri: Imagine ı kim yazdı?   Imagine ı kim yazdı? EmptyPaz Ağus. 30, 2009 1:24 pm

Eğer gerçekten öyleyse Ono'nun bunu söylemesi çok yanlış. Söylenmesi gereken bir şey olsaydı Lennon bunu zaten söylerdi.
george
Help!
Help!
george

MesajKonu: Geri: Imagine ı kim yazdı?   Imagine ı kim yazdı? EmptyÇarş. Ekim 28, 2009 4:58 pm

Pis hatun Suspect
XsafakX
Help!
Help!
XsafakX

MesajKonu: Geri: Imagine ı kim yazdı?   Imagine ı kim yazdı? EmptyÇarş. Kas. 04, 2009 10:39 pm

Arkadaşlar bu zaten bilinen birşey değilmiydi ? Makalede de söylediği gibi John bunu daha önce açıklamıştı. Zaten John'un tüm işlerinde bir şekilde Yoko'nun bir katkısı bir desteği yok mu. Ben bunda bir yanlış görmüyorum. Hatta Yoko Ono'yu birkez daha tebrik ediyorum John'un böyle bir şarkıyı yazmasında etkili olduğu için.

Bilmiyorum ben mi böyle düşünüyorum ama Martin Luther King Jr.'un "Bir hayalim var" konuşmasından da etkilenilmiş gibi. Bir kanıtım yok bu benim kendi fikrim. Ama gerçektende öyle olsaydı şaşırmazdım.
suburbanskies
Moderatör
Moderatör
suburbanskies

Horoz

MesajKonu: Geri: Imagine ı kim yazdı?   Imagine ı kim yazdı? EmptyPerş. Kas. 05, 2009 7:50 pm

XsafakX demiş ki:
Arkadaşlar bu zaten bilinen birşey değilmiydi ? Makalede de söylediği gibi John bunu daha önce açıklamıştı. Zaten John'un tüm işlerinde bir şekilde Yoko'nun bir katkısı bir desteği yok mu. Ben bunda bir yanlış görmüyorum.
John'un bir barış elçisi kıvamına gelmesini bile sağlamıştır Yoko. Hayat felsefesini değiştirmiştir. Şimdi bunun yararı konuşulur, zararı konuşulur, orasına girmeyeceğim ama sonuçta John'u John yapan etkenlerden en önemlisir. Hadi en önemli olmasa da, en önemli etkenlerden biridir. Zira John'un annesinden ne kadar etkilendiği aşikar. Ayrıca müzik, gitar hatta Paul... O yüzden mantıklı. Ama şimdi telif yönünden bakacak olursanız, eğer tamamen John ve Yoko yazmış olsaydı bu telif haklarına yansırdı. Çünkü Imagine albümündeki birkaç şarkı Lennon/Ono imzalıdır. Oh My Love gibi bir şarkı da var aralarında. Demek istediğim, eğer gerçekten yazım aşamasında bir ortaklı ürünüyse bunu John belirtirdi, Yoko da izin vermezdi- ki hiç sanmıyorum John'un bunu ondan sakınacağını.
"Imagine the clouds dripping. Dig a hole in your garden to put them in." imiş söz.
http://www.lastfm.com.tr/user/SpikeDoe

Imagine ı kim yazdı?
1 sayfadaki 1 sayfası